پروتکل اینترنت نسخه ۶

admin تحليل ها , , ,

روز ۱۸ خرداد روز جهانی آی پی نسخه ۶ بود که گوگل و یاهو و فیس بوک و … برای ۲۴ ساعت آی پی های خود را برروی نسخه ۶ تنظیم کردند . اما مزیت آی پی ورژن ۶ چیست ؟ واصلا چراسمت چنین نسخه ای رفت ؟!
Ipv6 یکی از بزرگترین تغییراتی است که بر روی ساختار آی پی صورت گرفت ، در سال ۱۹۷۰ که طراحی IPV4 صورت گرفت به علت مشکلاتی که بود این نسخه بصورت ۳۲ بیت ارائه شد ، در حالی که اکنون به علت افزوده شدن روزانه کاربران اینترنت و ارائه اینترنت بر روی وسایل جدید این نیاز بوجود آمده که روزی این نسخه به پایان خواهد رسید .
بدین صورت درIPV6 آی پی ها از ۳۲ بیت به ۱۲۸ بیت تغییر یافتند . اما استفاده از این آدرس های طولانی  داشتن ۶۰ هزار میلیارد آدرس برای هرکدام از ما ، تنهای مزیتی است که برای ما خواهد داشت . هرچند که بحث امنیت این نسخه بیشتر مورد سوال است !
اما IPV6 چه تغییراتی دارد ؟
۱ – در IPv4، تعداد ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۶ فضای آدرس دهی وجود دارد (۲۵۶ به توان ۴ معادل با ۲ به توان ۳۲ آدرس) در حالی که این عدد در IPv6 به رقم ۳۴۰,۲۸۲,۳۶۶,۹۲۰,۹۳۸,۴۶۳,۴۶۳,۳۷۴,۶۰۷,۴۳۱,۷۶۸,۲۱۱,۴۵۶ می‌رسد (۲۵۶ به توان ۱۶ معادل با ۲ به توان ۱۲۸ آدرس) .
۲ – پیکربندی اتوماتیک IP در IPv4 از طریق سرویس دهنده DHCP انجام می‌شود. در IPv6 این کار توسط DHCPv6 انجام خواهد شد .
۳ – با این که هدر IPv6 در مقام مقایسه با IPv4 بسیار ساده تر شده است، ولی امکان ارائه قابلیت‌های پیشرفته در سطح هدر و بسته اطلاعاتی IP پیش بینی شده است.

فواید IPV6  از زبان ویرایشگران ویکی پدیا :
ویژگی‌های جدید IPv6 فواید زیادی را برای کسب و کارهای مختلف به ارمغان می‌آورد:

•کاهش هزینه‌های مدیریت شبکه: ویژگی‌های auto-configurationو آدرس‌دهی سلسله مراتبی مدیریت شبکه IPv6را آسان می‌کند.

•بهینه سازی برای شبکه‌های نسل آینده(NGN): رها شدن از NAT مدل Peer-To-Peer را مجددا ً فعال می‌کند و به پیاده سازی application ها، ارتباطات و راه‌حل‌های متحرک جدید مثل VOIP کمک می‌کند.

•محافظت از دارایی‌های شرکت: IPSec مجتمع، IPv6 را ذاتا ً امن می‌کند و امکان داشتن یک استراتژی متحد برای کل شبکه را فراهم می‌کند.

•محافظت از سرمایه‌گذاری: امکان گذر و انتقال آسان و برنامه‌ریزی شده از IPV4 به IPV6 . امکان حضور هر دو پروتکل در فاز انتقال وجود دارد.

در مقاله فوق سعی کردم اطلاعات خودم و چند مقاله متفاوت را بصورت خلاصه و ساده در اختیارتان بگذارم . چنانچه فنی تر از این حرفا هستید از لینک زیر پیگیر کل بحث باشید :

پروتکل اینترنت نسخه ۶

شاید دوست داشته باشید:

1401778859_bitcoin.jpg

بیت کوین یا بزرگترین شبکه ی دزد ؟!

فکر کنید یک مسئله بزرگ ریاضی هست که برای حل آن نیاز به هزاران ابر سرور هست ، اما واقعا […]

نصب اوپن سوزه کنار ویندوز ۷

امروز می خوام ی مطلب کوتاهی در مورد نصب لینوکس اوپن سوزه ۱۲ در کنار ویندوز ۷ بنویسم . سوال […]

گوگل پلاس

همانطور که می دانید گوگل طی سالهای قبل هدف راه اندازی یک شبکه اجتماعی برای رقابت با فیس بوک را […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>